Naravno, komentari i pritužbe sugrađana nisu vezani za ovakav izgled dima, već za gust, tamnosiv dim, koji vizuelno, mora se priznati, izaziva nespokojstvo sugrađana.
Zbog ovakve zabrinutosti sugrađana imam potrebu da pojasnim procese kada do ovakvog izgleda dima dolazi. Naime, kotlovska postrojenja su tako konstruisana da se startovanje kotla (tzv. „potpala kotla“) obavlja sagorevanjem mazuta, da bi se nakon postizanja izvesne temperature u ložištu kotla, počelo sa ubacivanjem ugljene prašine. Tada se ubacivanje mazuta obustavlja i kotao sagoreva samo ugljenu prašinu. Prema uputvstvu proizvođača, a i iz bezbednosnih razloga, elektrofilteri se ne smeju uključivati dok se koristi mazut kao energent. Ovaj proces, od startovanja do ubacivanje ugljene prašine, odnosno do uključivanja elektrofiltera, traje od prilike pola sata. U tom periodu se javlja vizuelno gust svetlo do tamno sivi dim, čija boja je proizvod kvaliteta sagorevanja mazuta.
Upoređivanjem vremena trajanja startovanja kotla sa dužinom grejnog dana dolazimo do zaključka da vremenski period trajanja objašnjene pojave iznosi svega nešto preko 3% ukupnog vremena rada postrojenja. Ipak, iako vremenski ova pojava kratko traje, ne može se zanemariti njen negativni uticaj. Energetika d.o.o. već godinama ukazuje na ovakve probleme i pokušava da ih prevaziđe.
Jedan od načina da se ovi problemi prevaziđu je prelazak na drugačiju tehnologiju proizvodnje toplotne energije, na čemu rukovodstvo Energetika d.o.o. intenzivno radi. U skladu sa tim je ove godine sklopljen i načelni sporazum da se uz pomoć Grada Kragujevca i vlade Republike Srbije uđe u realizaciju projekta izgradnje vrelovodne gasne kotlarnice na lokaciji „Zastava“. Rok za implementaciju ovog projekta je početak grejne sezone 2021/22.